Organizátorom 10. ročníka Bratislavského maratónu sa splnili sny, traťové rekordy prekonali kenskí vytrvalci v maratóne aj polmaratóne.

Víťazom kráľovskej disciplíny – maratónu sa stal Hosea Kiplagat Tuei za 2:17:18 h. Víťaz bratislavských polmaratónov 2010 a 2011 prekonal vlaňajšie traťové maximum Joela Mwangiho o 49 sekúnd.

„Milujem Bratislavu. V tomto meste sa mi skvele behá, atmosféra okolo trate bola úžasná. Nastúpil som s cieľom pokoriť traťový rekord, čo sa mi podarilo. Snažil som sa od začiatku kontrolovať čelo pretekov a som rád, že moja taktika vyšla stopercentne,“ povedal Kiplagat Tuei v cieli, ktorý zinkasoval za víťazstvo a traťový rekord finančnú prémiu 3000 eur.

Na prvých troch priečkach skončili kenskí vytrvalci, druhí dobehol Justus Kipchirchir Kiprono a tretí vlaňajší víťaz Joel Mwangi. Za medailovými priečkami dobehol vlani tretí muž celosvetového vytrvalostného behu Wings for Life Jevgenij Gliva.

Zo Slovákov bol najrýchlejší Gabriel Švajda, osobný rekord 2:36:08 h stačil na 7. miesto. „Som rád, že som sa stal najlepším Slovákom, s týmto cieľom som dnes aj nastupoval na trať. Do 32. km sa mi bežalo dobre, snažil som sa bežať s Ukrajincom Glivom, potom však prišla kríza a musel som spomaliť. Snažil som sa dobehnúť do 10. miesta, posledných desať kilometrov som sa trápil. Bol to pre mňa aj dobrý tréning na maratón v Lipsku, ktorý pobežím o tri týždne,“ uviedol Švajda.

Medzi ženami sa o kvalitný výkon aj traťový rekord postarala Hellen Jepkosgei Kimutai z Kene, čas 2:35:35 h je o 7:06 min lepší ako maximum Lucy Murigi z Kene z roku 2012. „Chcela som zabehnúť čas okolo 2:35, diváci okolo trate boli výborní,“ pochválila atmosféru víťazka, ktorá zinkasovala prémiu 3500 eur.

Aj polmaratón ovládli Keňania, obsadili prvé štyri miesta. Hilary Kiptum Maiyo zvíťazil v traťovom rekorde 1:02:33 h. Druhý dobehol Edwin Kipkorir, tretí Silas Kiprono Too. „Zabehol som si osobný rekord, bežalo sa mi skvele. Škoda, že mi ušli prví maratónci. V jednom okamihu šialene zrýchlili a ak by som sa ich držal, hrozilo by, že by som musel časom spomaliť, čo som nechcel. Bolo to potom cítiť, keď som bežal sám. Z behu som však mal super pocit,“ uviedol najlepší Slovák v cieli Boris Csiba.

zdroj: SITA, foto: ZSTV